Przejdź do treści

Laserowa korekcja wzroku

Umów się na badania kwalifikacyjne pod numerem tel. 91 43 29 536.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku pozwalają na trwałe wyleczenie wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, umożliwiając pacjentom widzenie bez okularów i soczewek kontaktowych, znacznie poprawiając komfort ich życia.

Laserowa korekcja wzroku to dokładne kształtowanie rogówki wypukłej – zewnętrznej warstwy gałki ocznej, przy pomocy wiązki laserowej.

Jeżeli rozważasz poddanie się zabiegowi laserowej korekcji wzroku, zapraszamy na konsultację i badania kwalifikacyjne. Podczas konsultacji, okulista udzieli Ci informacji na temat samego zabiegu, metod, ewentualnych powikłań, a także prawidłowych zachowań pooperacyjnych oraz terminach wizyt kontrolnych. Nasz lekarz odpowie Ci również na wszystkie pytania i wątpliwości tak, byś mógł podjąć świadomą decyzję o zabiegu. Badania kwalifikacyjne wykluczą natomiast wszelkie przeciwwskazania medyczne i potwierdzą, czy jesteś dobrym kandydatem do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

METODY:

Laserowa korekcja wykonywane jest za pomocą kilku metod. Określenie metody możliwe jest po wykonaniu precyzyjnych badań.

 • Najczęściej wykorzystywaną przez lekarzy metodą jest LASIK. Efekty jej zastosowania, czyli poprawa wzroku widoczne są już po pierwszej dobie od zabiegu. Technika ta jest wykorzystywana w okulistyce od lat 90. XX wieku. Sam zabieg laserowego usunięcia wad wzroku składa się z dwóch etapów. Podczas pierwszego, po znieczulenia oka specjalnymi kroplami, odcina się płatek rogówki, pozostawiając po stronie nosa cienkie połączenie z jej resztą. W drugim etapie odchyla się odcięty kawałek i za pomocą lasera excimerowego zmienia kształt rogówki. Dzięki zmianie jej kształtu możliwe jest całkowite lub częściowe usunięcie wady wzroku. Po zakończeniu działania lasera, odcięty kawałek rogówki jest ponownie nakładany na gałkę oczną, zakraplane są krople o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a na gałkę oczną nakładana jest specjalna soczewka z opatrunkiem. Cały zabieg, łącznie z przygotowaniem i założeniem opatrunku trwa ok. 30 minut.
 • W naszym Szpitalu wykonujemy zabiegi głównie metodą SBK lasik. Jest to udoskonalona wersja metody lasik i polega na wytworzeniu na powierzchni rogówki cieńszego płatka (ok. 90 mikrometrów) niż w tradycyjnej metodzie lasik. Praktycznie, prawie całkowicie eliminuje to ryzyko występowania niektórych powikłań, jak np. ektazja rogówki. Dzięki metodzie SBK lasik wykonujemy najszerszy zakres leczenia wad refrakcji obejmujący: krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm mieszany. Pacjent w pierwszej dobie po zabiegu może prowadzić samochód. 
 • EBK jest to metoda powierzchowna, w której delikatnie usuwany jest nabłonek z powierzchni rogówki, zapewniając bezpieczną i precyzyjną procedurę laserową. Rogówka składa się z kilku warstw. Warstwę zewnętrzną, czyli nabłonek, trzeba usunąć, aby laser mógł skorygować wzrok. Nabłonek to jedyna warstwa rogówki, która w naturalny sposób odrasta i goi się. Następnie za pomocą lasera excimerowego można zmienić kształt krzywizny rogówki, tak aby usunąć wadę wzroku. Czynność ta trwa kilka sekund i jest precyzyjna do setnych części milimetra. W celu zabezpieczenia miejsca wykonania zabiegu, na rogówce umieszcza się lecznicza soczewkę kontaktową. Cała procedura zajmuje mniej niż minutę dla każdego oka. EBK zaliczamy do metod powierzchownych, które są wskazane dla osób posiadających cienką rogówkę oraz narażonych na urazy oka (np. strażaków, osób uprawiających sporty kontaktowe np. boks). Ze względu na konieczność usunięcia nabłonka, po zabiegu istnieje możliwość odczucia bólu i dyskomfortu, który można zminimalizować stosując ogólnie dostępne środki przeciwbólowe oraz zalecane krople okulistyczne.
 • Zabieg LASEK (laser subepithelial keratomileusis) jest odmianą jednej z pierwszych technik laserowej korekcji wzroku, czyli PRK. Podczas operacji nie ingeruje się w głębokie struktury oka. Na pierwszym etapie zabiegu do odsunięcia nabłonka rogówki wykorzystuje się roztwór alkoholu, a po zabiegu istnieje możliwość odłożenia płatka rogówki na miejsce. Drugi etap to właściwa korekcja wady laserem excimerowym. Operacja laserowa metodą LASEK pozwala na korygowanie krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu w różnym zakresie wady. Główne wskazania do operacji wzroku metodą LASEK to cienkie rogówki, chęć uniknięcia powikłań płatkowych lub rozwinięcia się zespołu suchego oka. Lekarze do tego zabiegu kwalifikują pacjentów rzadziej niż dawniej, ponieważ dostępne są nowsze metody, w tym EBK i różne warianty techniki LASIK.
 • Wykonujemy również zabieg metodą PTK – to rodzaj chirurgii oka, który za pomocą lasera ekscymerowego, leczy różne zaburzenia oka poprzez modelowanie/usuwanie tkanki z rogówki. Laser leczy powierzchowne zmiany w rogówce do 100 mikronów i nie ingeruje w jej głębsze warstwa. Zabiegi fotokeratektomii terapeutycznej mają na celu poprawę ostrości wzroku, zmniejszenie dolegliwości bólowych, światłowstrętu, łzawienia, całkowite usunięcie lub zmniejszenie niezborności nieregularnej, zaburzeń widzenia nocnego, rozszczepień światła i inne.

Szpital MSWiA w Szczecinie dysponuje nowoczesnym sprzętem laserów eximerowych. Pozwala on na oferowanie pacjentom szerokiego wachlarza zabiegów chirurgii refrakcyjnej wad wzroku. Laser MEL 80 CRS Master TwinLine Oculign firmy Carl Zeiss to wysokiej jakości urządzenie, które zapewnia naszym pacjentom bezpieczeństwo podczas zabiegu, a w jego efekcie przyczynia się do poprawy wzroku.

Na całym świecie wykonano już ponad 20 milionów operacji tego typu i 95% osób, które przeszło zabieg jest w stanie prowadzić samochód bez okularów i funkcjonować bez przeszkód w przestrzeni miejskiej. Są to zabiegi niezwykle bezpieczne.

Badania kwalifikacyjne do zabiegów laserowej korekcji wzroku odbywają się w SP ZOZ MSWiA w Szczecinie.

Szczegółowych informacji na temat płatności i zawarcia umowy na zabieg udzielają pracownicy  SP ZOZ MSWiA w Szczecinie pod numerem telefonu: 91 43 29 536.

Przed badaniem kwalifikacyjnym zapraszamy do budynku administracji  celem dokonania płatności za wizytę. 

Przed zabiegiem operacyjnym zapraszamy do budynku administracji celem podpisania umowy oraz dokonania płatności za zabieg.

Jeżeli chcesz poddać się zabiegowi laserowej korekcji wad wzroku sprawdź czy spełniasz poniższe warunki:

 • Masz ukończone 21 lat,
 • Twoja wada wzroku jest ustabilizowana,
 • Nie jesteś w ciąży,
 • Nie przyjmujesz sterydów.

Oraz nie chorujesz na:

 • Cukrzycę lub inne choroby metaboliczne
 • Schorzenia reumatyczne
 • Atopię lub silne alergie
 • Czynne choroby infekcyjne lub choroby z osłabieniem organizmu
 • Stany zapalne oczu*
 • Jaskrę lub zaćmę*
 • Odwarstwienie siatkówki*
 • Zmiany w rogówce*

* Podczas badania kwalifikacyjnego do zabiegu w naszym ośrodku przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka oka, która wyklucza podane wyżej schorzenia.

Ceny zabiegów w zakresie laserowej korekcji wzroku (kliknij tutaj)

NASZ ZESPÓŁ:

po lewej: Pielęgniarka – Edyta Osiecka, po prawej: dr n. med. Małgorzata Kaczmarek