Przejdź do treści

Rodzaje zabiegów

laserzabiegLASIK  – jest metodą pozwalającą na skierowanie promienia lasera na wewnętrzne warstwy rogówki pod przygotowany uprzednio płatek. Zabieg wykonywany metodą LASIK  przebiega dwuetapowo. Po znieczuleniu miejscowym, urządzeniem zwanym mikrokeratomem wykonujemy poziome nacięcie rogówki i tworzymy uszypułowany płatek. Po odchyleniu płatka wiązka lasera działa na odsłonięte, głębsze warstwy rogówki, modelując jej kształt i moc optyczną. Po zakończeniu działania lasera, odchylony płatek umieszczany jest na pierwotnym miejscu.

Epi-LASIK jest obecnie najnowocześniejszą procedurą laserowej chirurgii refrakcyjnej stosowaną do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.  W metodzie tej przy pomocy urządzenia zwanego epikeratomem  nabłonek w całości oddzielany jest mechanicznie  od błony podstawnej na powierzchni miąższu rogówki.  Po oddzieleniu nabłonka od podłoża, jest on odchylany i tak przygotowana powierzchnia rogówki jest następnie modelowana światłem lasera w sposób typowy jak w innych technikach laserowych. Po laserowaniu, płatek nabłonka jest starannie układany z powrotem na powierzchnię rogówki. Następnie nakładana jest miękka opatrunkowa soczewka kontaktowa. Soczewka pozostaje na oku przez kilka dni, wspomagając gojenie i zmniejszając dyskomfort pacjenta, szczególnie w pierwszym godzinach po zabiegu.

LASEK –  jest metodą powierzchniową i nie ingeruje w wewnętrzne warstwy miąższu rogówki. W metodzie LASEK używa się roztworu etanolu do odseparowania warstwy nabłonka od błony podstawnej. Po odsłonięciu rogówki, za pomocą lasera excimerowego wykonuje się ablację laserową, tak jak w innych metodach.  Nabłonek zostaje przywrócony w swoje pierwotne miejsce i zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa na pierwszych kilka dni gojenia. Soczewka pozostaje na oku bezustannie a decyzję o ściągnięciu soczewki podejmuje się w trakcie procesu gojenia, podczas wizyty kontrolnej.

PRK –  leczy błąd refrakcji poprzez trwałe usunięcie powierzchniowej tkanki rogówki i modelowanie rogówki wiązką laserową. Pod kontrolną chirurga, światło laserowe modeluje odsłoniętą powierzchnię rogówki. Po laserowaniu i dokładnym umyciu powierzchni, zostaje zaaplikowana opatrunkowa soczewka kontaktowa, która zmniejsza dolegliwości bólowe towarzyszące gojeniu i przyśpiesza sam proces regeneracji nabłonka. Odbudowa nabłonka trwa od trzech do czterech dni i jest wspierana farmakologicznie.

EBK – procedura oparta jest na urządzeniu EpiClear – pierwszym, dynamicznym epikeratomie. Jest to opatentowane multiostrze służace do usuwania nabłonka rogówki przed działaniem lasera. Ta nowoczesna metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanego Epi -Lasiku oraz Lasiku. Epikeratom umozliwia chirurgom wykonanie bezpiecznego usuniecia warstwy nabłonka rogówki przez jego delikatne “zamiecenie”. Narzędzie EpiClear zbiera usunięte komórki nabłonka do końcówki w kształcie misy, nie pozostawiając ich na powierzchni rogówki. Procedura EBK pozostawia warstwę Bowmana kompletnie nie naruszoną z wyraźnymi jasnymi brzegami, dzięki czemu następuje szybki wzrost perfekcyjnego nabłonka. Wszystko to ma na celu skrócenie czasu gojenia po zabiegu oraz znacznie zmniejsza ból podczas leczenia nabłonka.

SBK Lasik (Sub-Bowman’s Kreatomileusis) jest to najnowocześniejsza, delikatniejsza odmiana metody LASIK z wytworzeniem cieńszego płatka. W tradycyjnej metodzie LASIK płatek ma grubość 130 mikronów do 180 mikronów. W SBK użycie specjalnej głowicy mikrokeratomu Carriazo-Pendularpozwala na utworzenie płatka rzędu 100 mikronów. Odseparowanie następuje tuż pod błoną Bowmana, co pozwala na znaczne oszczędzenie istoty właściwej rogówki i daje nieosiągalne do tej pory korzyści. Obecnie SBK jest najbezpieczniejszą i najbardziej komfortową dla pacjenta odmianą metody LASIK. Powierzchnia istoty właściwej rogówki, zwana stromą, jest znacząco gładsza w obrazie mikroskopowym i lepiej zachowana po zabiegu SBK, niż po zastosowaniu innych metod. Przewagę swoją osiąga nawet nad metodą Intra-lase (Femto LASIK), gdzie do utworzenia płatka używa się lasera femdosekundowego. Tylko pozornie cięcie laserem, czyli bez użycia ostrza, wydaje się lepsze. Odłączenie wierzchniej warstwy rogówki od istoty właściwej następuje przez eksplozję tysięcy drobnych bąbelków gazu, co daje efekt podobny do zapięcia na rzep. Czas oddzielenia warstw rogówki w Intra-lase zajmuje minutę, natomiast odseparowanie płatka w SBK 2 sekundy.

Najistotniejszymi zaletami SBK jest bardzo szybki i bezbolesny okres regeneracji. Większość pacjentów widzi ostro już po kilku godzinach i nie skarży się na żadne dolegliwości. Znacznie zmniejsza się wrażliwość na światło oraz rzadsze są przypadki wystąpienia suchego oka w pierwszym okresie po operacji. Cienki płatek daje też szansę na pozbycie się wady wzroku osobom, które do tej pory nie mogły mieć laserowej korekcji ze względu na zbyt cienką rogówkę, czy dużą krótkowzroczność lub kombinację obu.