Przejdź do treści

Nowoczesny densytometr

densytometrSamodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Szczecinie informuje, iż w związku z zakupem najnowszej generacji densytometru Explorer Discovery QDR model WI amerykańskiej firmy Hologic, poszerzył zakres wykonywanych w placówce badań diagnostycznych o badania densytometrii.

Zakupiony densytometr jest urządzeniem rentgenowskim służącym do wykonywania badań diagnozujących gęstość kości w obrębie całego szkieletu. Aparat posiada rozbudowany system detekcji oraz jednoprzebiegowy skaner płaszczowy. Ramię z lampą w kształcie litery C i z obrotem o 90 stopni umożliwia wykonanie standardowych skanów kręgosłupa AP, szyjki kości udowej, a także ocenę kręgosłupa lędźwiowego w projekcji bocznej w ułożeniu chorego na wznak.

Na podstawie badania densytometrycznego określić można stopień ubytku kości oraz stwierdzić stopień zagrożenia lub stanu zaawansowania osteoporozy.

Zalety badania przy pomocy densytometru  to m.in.:
– bardzo krótki czas pomiaru – 10 s przy kręgosłupie w projekcji AP i szyjki kości udowej
– mała dawka promieniowania – 5 mR przy kręgosłupie w projekcji AP i szyjki kości udowej
– dokładność pomiaru gęstości mineralnej kości < 1%
– automatyczny system ciągłej kalibracji (działa niezależnie od funkcji pomiarowych, co pozwala na zmniejszenie błędu powtarzalności     do 0,52%),
– odporność na warunki środowiskowe

Informacje dla pacjenta:
– badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia
– badanie trwa kilka minut, a komputer przedstawia wynik w postaci wykresu i tabeli
– rejestracja na badania pod nr telefonu: 91 43 29 541