Przejdź do treści

Nowatorskie zabiegi neurolizy w ZOZ MSWiAiA w Szczecinie

Pracownia endoskopiiW dniach 12 -13 maja 2008 roku w Pracowni Endoskopii Diagnostycznej i Zabiegowej w ZOZ MSWiAiA w Szczecinie przy ul. Jagiellońskiej 44, przeprowadzone zostały innowacyjne zabiegi w zakresie chorób trzustki i dróg żółciowych.
Nawiązano współpracę z konsultantem gastroenterologii z Wielkiej Brytanii – dr Neilem Fisherem, ekspertem endosonografii przewodu pokarmowego, pod którego kierunkiem dr Anna Wiechowska-Kozłowska, kierownik Pracowni Endoskopii Diagnostycznej i Zabiegowej w ZOZ MSWiAiA w Szczecinie i prof. Piotr Milkiewicz z Pomorskiej Akademii Medycznej wykonali szereg zabiegów tzw. endoskopowej neurolizy splotu trzewnego. Tego rodzaju zabiegi wykonywane są u chorych z ciężkimi schorzeniami trzustki i mają na celu znieczulenie splotów unerwiajacych ten narząd.
ZOZ MSWiAiA w Szczecinie w związku z intensywnym rozwojem Pracowni Endoskopii Diagnostycznej i Zabiegowej oraz w celu wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i środowisk medycznych podjął się przeprowadzenia powyższych zabiegów endosonograficznych jako jeden z pierwszych w Polsce. Takie leczenie to szansa dla chorych z rakiem trzustki lub przewlekłymi bólami tego narządu. Z tej metody korzystać mogą chorzy, którzy nie kwalifikują się do operacji. Tą bezpieczną metodą leczenia endoskopowego można zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować ból. Pacjent będzie mógł stosować mniejszą ilość leków przeciwbólowych albo w ogóle zaprzestać ich przyjmowania. Do leczenia powyższą metodą będą mogli kwalifikować zarówno lekarze specjaliści jak i lekarze rodzinni. Zastosowana nowa, bezpieczna metoda leczenia poprawi komfort życia wielu pacjentów z chorobami trzustki.