Przejdź do treści

26-27 maja 2013 r. Sympozjum nt. artroskopii stawu biodrowego, barkowego oraz kolanowego

W dniach 26-27 maja 2013 roku odbyło się Sympozjum na temat artroskopii stawu biodrowego, barkowego oraz kolanowego. Warsztatowa część niniejszego sympozjum odbywała się na w pełni wyposażonym, spełniającym wszelkie standardy europejskie bloku operacyjnym SP ZOZ MSWiA w Szczecinie. Prowadzącymi spotkanie byli: dr Uwe Pietzner, dr Piotr Kominiak, dr Bartosz Paprota oraz dr Marcin Ferenc pod patronatem naukowym prof. dr hab. n. med. Andrzeja Bohatyrewicza.

SP ZOZ MSWiA w Szczecinie jest wiodącym ośrodkiem ortopedycznym w regionie, a także jedynym który wykonuje pełen zakres zabiegów artroskopii rekonstrukcyjnej praktycznie wszystkich stawów, w szczególności stawu biodrowego, barkowego i kolanowego. dr Piotr Kominiak jest liderem w naszym regionie w artroskopii stawu barkowego, dysponuje największym doświadczeniem, wykonuje te zabiegi od 10 lat. Należy wspomnieć, iż pracował również w Anglii jako konsultant schorzeń barku i wykonywał tam operacje stawu barkowego. Dr Ferenc i dr Paprota (będący jednocześnie lekarzami Pogoni Szczecin) są liderami w naszym regionie w artroskopii stawu skokowego

Od 1,5 roku dr Kominiak i dr Ferenc rozpoczęli wykonywanie zabiegu artroskopii stawu biodrowego i jesteśmy w tym względzie jednym z kilku ośrodków w Polsce. Jest to złożona procedura, wymagająca dużych umiejętności artroskopowych a zarazem odpowiedniego sprzętu: wieża artroskopowa, stół ze specjalną przystawką ortopedyczną oraz ramię C – specjalny aparat rtg do robienia zdjęć w czasie zabiegu.

Celem sympozjum jest wymiana i poszerzenie wiedzy na temat artroskopii rekonstrukcyjnej stawu biodrowego, barkowego oraz kolanowego. Techniki artroskopowe to techniki małoinwazyjne, przy pomocy małych cięć na skórze wprowadzamy do stawu kamerę i specjalne narzędzia operacyjne. Aktualnie jesteśmy w stanie wykonać nawet bardzo skomplikowane procedury rekonstrukcyjne stawów a jest to możliwe dzięki postępowi wiedzy i techniki. Jednocześnie, procedury te są dość trudne, mają długą krzywą uczenia i bardzo ważne jest poszerzanie wiedzy i wymiana doświadczeń pomiędzy poszczególnymi lekarzami i ośrodkami. Ortopedzi SP ZOZ MSWiA od 9 lat specjalizują się w tych procedurach. Na spotkanie zaprosili lekarzy z Altentreptow w Niemiec co jest dodatkową okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń. Sympozjum było podzielone na 2 części, pierwszą – teoretyczną z 3 wykładami i dyskusją, druga cześć była czysto praktyczna i obejmowała 4 zabiegi, które przeprowadzono wspólnie przez ortopedów ze Szpitala MSWiA i dr Uwe Pietznera z Niemiec. Zabiegom tym mieli możliwość przyglądać się ortopedzi z innych ośrodków naszego regionu. Taka forma szkolenia pozwala połączyć elementy teoretyczne z praktyką.

W ramach Konferencji przeprowadzone zostaną zabiegi operacyjne:

1. Artroskopia stawu biodrowego. dr Kominiak, dr Pietzner, dr Ferenc
2. Rekonstrukcja ścięgien pierścienia rotatorów stawu barkowego. dr Kominiak, dr Pietzner, dr Paprota
3. Artroskopia stawu biodrowego. dr Ferenc, dr Pietzner, dr Kominiak
4. Anatomiczna jednopęczkowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego. dr Paprota, dr Pietzner, dr Ferenc